Keňa

31. srpna 2008 v 19:22 |  Afrika
Soubor:Flag of Kenya.svg
Soubor:Kenya coa.png
Keňská republika (svahilsky, anglicky: Kenya [ˈkɛnjə, ˈkiːnjə]) je přímořský stát ve východní Africe při pobřeží Indického oceánu. Sousedí na západě s Ugandou (933 km), na severozápadě s Súdánem (232 km), na severu s Etiopií (861 km), na východě se Somálskem (682 km) a na jihu s Tanzanií (769 km). Keňa je známá svými národními parky v savaně a velkou vůlí lákat zahraniční turisty. Země je prezidentskou republikou. Keňa je pojmenována po hoře Mount Kenya, která se nachází uprostřed státu. Zákonodárným sborem země je Národní shromáždění.

Topografie

Při pobřeží Indického oceánu a na východě se rozkládá rozsáhlá nížina, která se v severní části rozšiřuje daleko do vnitrozemí. U hranicích s Etiopií patří Keni kus Etiopské vysočiny. Na zbytku území jsou rozsáhlé plošiny a tam, kde jsou lávová pohoří, dosahují výšek až 2500 m.n.m. Náhorní plošina je rozdělena tektonickým příkopem Rift Valley s řadou malých jezer, které jsou součástí Velkých příkopových propadlin. Podél linie poklesů vystupují po obou stranách vulkanická pohoří, východně od příkopu ční nejvyšší vyhaslá sopka Kirinyaga, anglicky Mt. Kenya která měří 5199 metrů. Na západě na hranicích s Ugandou je hora Mt. Elgon a měří 4321 metrů. Keni také patří úpatí nejvyšší hory Afriky Kilimandžáro.
Soubor:Kenya Topography.png

Vodstvo

Říční síť je slabě rozvinutá, řeky jsou vodnaté jen v obdobích dešťů. Ty největší pramení na náhorní plošině a ústí do Indického oceánu. Sever a severovýchod má vysychající řeky. Největší africké jezero, Viktoriino jezero (Ukerewe) náleží Keni jen malou severovýchodní částí. Na severu je slané bezodtoké Rudolfovo jezero (Turkana). Nejdelší řekou je Tana a měří 708 km. Má 536 km dlouhé pobřeží. Voda tvoří 13 400 km² země, což je 2,3 % z celé rozlohy Keni.
Soubor:Victoria lake.JPG

Viktoriino jezero

Podnebí

Keňa je v rovníkovém a monzunovém pásmu. Na severu a severovýchodě jsou pouště a polopouště. U pobřeží je podnebí horké a vlhké. Období dešťů zde převládají v březnu, dubnu, květnu, listopadu a prosinci.
Soubor:Pt Thomson Batian Nelion Mt Kenya.JPG
Mount Kenya

Příroda

Soubor:Kenya countryside.jpg

Obyvatelstvo

Soubor:Kenyan man.jpg
Soubor:African safari route.jpg
Národní park Tsavo
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nedxwobrrss nedxwobrrss | E-mail | Web | 28. května 2009 v 13:17 | Reagovat

6h4xDt  <a href="http://ilfdkdnjmxbl.com/">ilfdkdnjmxbl</a>, [url=http://bypeyhellllg.com/]bypeyhellllg[/url], [link=http://gvmokscoqpsx.com/]gvmokscoqpsx[/link], http://xpmjfdkrekae.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama