Listopad 2008

Jak ozdobit stromek - Perníčky

10. listopadu 2008 v 10:08 Vánoce
Perníčky jsou nedílnou součástí vánočního jídelníčku. Krásně a příjemně voní i chutnají. Můžete je však také použít jako ozdůbky na stromeček...
Zdobí se vaječnou polevou. Nejčastěji se již ozdobené doplňují červenou mašličkou a věší. Nádherně také vypadají vedle fialové barvy.

Jak ozdobit stromek - Svíčky

10. listopadu 2008 v 10:07 Vánoce
Svíčky na vánočním stromečku mají jednoduchý význam: když vyšla nad Betlémem hvězda, která zvěstovala narození Spasitele, zářila až tak mnoho, že ji vidělo velké množství lidí ve světě... Ukazovala jim cestu k Betlému. Každý rok, se proto zapalují svíčky, které mají za úkol svítit lidem na cestu stejně jako kdysi hvězda betlémská.
Svíčky se také v dávných dobách používali jako každodenní svítidlo, proto nesměli chybět ani na Štědrý den.

44 dní do Vánoc

10. listopadu 2008 v 10:02 Vánoce
Tak se nám to pěkně zkrátilo jenom na 44!!

Balerínky

2. listopadu 2008 v 13:13 Historie módy

Balerínky se staly jedněmi z nejnošenějších dámských bot. Tak oblíbenými se staly z jednoho prostého důvodu - jsou pohodlné a přitom ženské. Návrhář Azzedine Alaia je zcela vystihl jedinou větou: "Balerínka je velmi speciální bota, má sice zcela rovnou podrážkou, ale zajišťuje krásnou chůzi". Ale jak se z ryze tanečních bot, určených pouze na tanec, stala městská obuv?

Rose Repetto, ušila pohodlné boty

Za tímto fenoménem stojí Rose Repetto, která žila v Paříži, vlastnila malé bistro na Montmartru a její syn, Roland Petit, byl tanečníkem v proslulé Opeře Garnier. Roku 1947 jí požádal, aby mu ušila pohodlné boty na balet, Rose ve snaze vyrobit nejpohodlnější obuv pro Rolanda přišla na revoluční nápad: vnitřní vložku boty z pružné kůže našila zespod na podrážku, což tanečníkům opatřilo mnohem větší pohodlí. Po prvním páru vyrobeném pro syna si je u ní začalo kupovat čím dál tím více tanečníků, od úplných začátečníků po profesionální hvězdy. Od té doby se taneční boty jiným způsobem nevyrábí. Když Rose pochopila, že sklízí s její výrobou neskutečný úspěch, prodala své bistro a pronajala si pokoj určený pro služebné v šestém patře v ulici De la paix v Paříži a začala se věnovat pouze výrobě taneční obuvi.

Zásadní změna

Zásadní změna přišla jednoho dne, kdy se do tohoto pokoje v šestém patře vydala Brigitte Bardot, která o Rose věděla z dob, kdy se jako malá věnovala tanci, a požádala Rose o rudé, lakované balerínky s podpatkem, které pojmenovala "Cendrillon". Od chvíle, kdy se v nich Brigitte Bardot objevila ve filmu "a Bůh stvořil ženu", se ve Francii nenašla snad jediná žena, která by si je nepořídila. Repetto se tedy stala uznávanou značkou, jejíž zaměřením nebyla už pouze jen taneční obuv. Brigitte však nebyla jediná celebrita, co si oblíbila obuv této značky. Serge Gainsbourg panský model jazzové obuvi téměř nesundával, stal se pro něj přímo typickým.

Nastal zlom

Po letech neskutečného úspěchu však v osmdesátých letech nastal zlom, se smrtí Rose, začala umírat i proslulá značka Repetto. Modely, ať už taneční či městské obuvi se přestaly vyvíjet, lidé už je považovali za okoukané.

Exkluzivní zančka Repetto

Roku 1999 se však Jean-Marc Gaucher rozhodl tuto značku koupit a opět jí vysadit na výslunní. Jeho cílem bylo z Repetta udělat exkluzivní značku, která se bude nadále inspirovat tanečním prostředním, což se mu povedlo na jedničku. Model "Cendrillon" obnovil návrhář Issey Miyake, následoval ho Yohji Yamamoto. Spolupráce s těmito uznávanými osobnostmi v oblasti módy tuto značku dostala i za hranice Francie a obnovila její původní slávu.
Loni tomu bylo 60 let od vzniku prvních balerínek. Jsou známé po celém světe, už dávno nejsou pouze specialitou Repetta, a je jasné, že zůstanou klasikou.